NEWS
WELCOME
ABOUT CONFERENCE
TOPICS
INVITED LECTURES
RAD Journal
RAD 2015
APL
VENUE | CONTACT
ABSTRACTS
TITLE LIST
PROGRAMME
VIRTUAL SESSION
PAPERS
IMPORTANT DATES
SCIENTIFIC COMMITTEE
ORGANIZING COMMITTEE
FEE
VISAS
ACCOMMODATION
TRANSPORTATION
WELCOME TO NIS
CME
BOOKS OF ABSTRACTS
PROCEEDINGS
PRESENTATIONS
SPONSORS & EXHIBITORS
PARTICIPANTS
PARTICIPANT PROFILES
GUESTBOOK
AWARDS
GALLERY
CONFERENCE RULES
LINKS & EVENTS

AWARDS

Awards – RAD 2016 Conference

The winners are awarded by not paying the conference fee for the next RAD Conference. Moreover, a Certificate will be given to the winners at the next RAD Conference.

Award for the best oral contribution goes to:
Akos Banyasz
for the contribution
A. Banyasz, T. M. Ketola, L. Esposito, M. Perron, P. Changenet-Barret, L. Martinez, J.-L, Ravanat, T. Douki, R. Improta, D. Markovitsi, UV induced one-photon ionization of DNA and oxidative damage

Award for the best poster contribution goes to:
Jana Strišovská
for the contribution:
J. Strišovská, D. Galanda, S. Dulanská, J. Kuruc, Separation procedure for the determination of neptunium and plutonium isotopes by extraction chromatography

Award for the best student contribution goes to:
Anna Selva
for the contribution
A. Selva, V. Conte, P. Colautti, B. Grosswendt, Experimental nanodosimetry of 25 MeV protons at DNA scale

Award for the best full paper contribution goes to:
Branislava Mitrović
for the contribution
B. Mitrović, S. Grdović, B. Vranješ, M. Vićentijević, J. Ajtić, D. Sarvan, Radioecologial investigation in the environment of Belgrade city, Serbia

We congratulate to all the nominees and to all the awarded participants, and are looking forward to see you at the next RAD Conference!

Nominations for the best contributions at RAD 2016 Conference

NB: Please note that contributions in all categories are arranged by the surname of the presenting author.

I – Best oral contribution nomination:

Anna Antsiferova for
A. Antsiferova, V. Demin, P. Kashkarov, M. Kovalchuk, Prolonged administration biokinetics of Ag nanoparticles in mammal organisms

Akos Banyasz for
A. Banyasz, T. M. Ketola, L. Esposito, M. Perron, P. Changenet-Barret, L. Martinez, J.-L, Ravanat, T. Douki, R. Improta, D. Markovitsi, UV induced one-photon ionization of DNA and oxidative damage

Robert-Czaba Begy for
R.-C. Begy, S. Kelemen , B.-D. Burghele, The investigation of the sedimentation rate in Cuibida and Isac lakes from the Danube Delta (Romania) by using 210Pb dating methods

Maxim Karetnikov for
V. Batyaev, E. Bogolyubov, A. Gavryuchenkov, M. Karetnikov, D. Yurkov, V. Ryzhkov, Application of tagged neutron technology for research, industry, and global security

Andrey Ponomarenko for
V. Zaporozhan, A. Ponomarenko, The role of magnetic and electromagnetic interactions in virus infection, implications and new options for medicine

Jelena Popić Ramač for
J. Popić Ramač, V. Garay Vrhovac, The dynamic MR imaging of mediastinal tumors

II – Best poster contribution nomination:

Kristina Bliznakova for
K. Bliznakova, Development of breast software phantom dedicated for research and educational purposes

Timea Hülber for
T. Hülber, E. Kis, C. Pesznyák, K. Lumniczky, G. Sáfrány, First validation step of an automatic micronucleus counter: Comparison of manual and automatic micronucleus X-ray dose-effect curves

Sophie Mallows for
S. Mallows, Predicting the radiation levels in the CMS experimental cavern

Aleksander Nikitin for
A. Nikitin, O. Shurankova, O. Popova, R. Korol, The quantitative assessment of the peroral intake of transuranium elements by the wild hoofed animals inhabiting the Polessie state radiation-ecological reserve

Joanna Reszczyńska for
J. Reszczyńska, L. Dobrzyński, K. Fornalski, Y. Socol, Low dose radiation response: from life span studies to mathematical models

Jana Strišovská for
J. Strišovská, D. Galanda, S. Dulanská, J. Kuruc, Separation procedure for the determination of neptunium and plutonium isotopes by extraction chromatography

III – Best student contribution nomination:

Judith Pena Dembo for
J. P. Dembo, Cs. Szabo, Zs. Szabo, P. Volgyesi, Seasonal and spatial variation of Radon and Thoron in Angolan adobe houses

Tereza Hanušová for
T. Hanušová, S. Buryšková, Impact of calibration curve precision on results of IMRT verification with EBT3 films

Maryam Malek Mohammadi
B. Firoozi, M. Malek Mohammadi, S. M. Hosseini Pooya, Allowed and first-forbidden unique beta decay study of 16N to 16O in random phase approximation framework

Slobodan Milutinović for
S. Milutinović, F. Jeremić, M. Mišić, M. Vujisić, P. Marinković, Platform dependent efficiency of a Monte Carlo code for tissue neutron dose assessment

Anna Selva for
A. Selva, V. Conte, P. Colautti, B. Grosswendt, Experimental nanodosimetry of 25 MeV protons at DNA scale

Dragana Stojiljković for
D. Stojiljković, I. Arsić, V. Tadić, Oil extracts of wild apple fruit as active substances in UV protection preparations

IV – Best full paper contributions nomination:

Natalia Kamanina for
N. Kamanina, Refractive properties of bio- and nano-structured materials as indicators of the model matrix macro parameter modification

Branislava Mitrović for
B. Mitrović, S. Grdović, B. Vranješ, M. Vićentijević, J. Ajtić, D. Sarvan, Radioecologial investigation in the environment of Belgrade city, Serbia

Violeta Pintilie for
V. Pintilie, L.-P. Georgescu, L. Moraru, A. Ene, C. Iticescu, Natural radioactivity in drinking water from Galati and Vrancea areas, Romania

Jelena Popović for
J. Popović, M. Daković Bjelaković, J. Gašić, M. Spasić, M. Nikolić, R. Barac, The mental foramen position in relation to the radiographic apex of the mandibular second premolar

Jozef Sabol for
J. Sabol, J. Hudzietzová, B. Sestak, The assessment of the exposure of radiation workers in nuclear medicine in the Czech Republic

Martin Schläger for
M. Schläger, K. Murtazaev, B. Rakhmatuloev, P. Zoriy, B. Heuel-Fabianek, Radon exhalation of the uranium tailings dump Digmai, Tajikistan